در حال بارگذاری ...
دوشنبه 30 بهمن 1396

طرح یک‌ساله دانشکده فنی و حرفه‌ای باهنر شیراز جهت ترویج نماز / رونمایی از کتاب "چند رکعت عشق"

همایش دو روزه نماز و فضای مجازی با همکاری دانشکده فنی باهنر شیراز و ستاد اقامه نماز فارس برگزار شد.

رئیس دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر شیراز گفت: در بسیاری از آیات و روایات قرآنی بر فریضه نماز تاکید شده چرا که بازدارنده از منکرات است. متاسفانه در جامعه امروز نابهنجاری بیداد می‌کند و برای اصلاح جامعه باید بر فریضه‌های تاکید شده در دین از جمله نماز توجه نمود. همچنین در کلام علما ثواب و برکات زیادی برای نماز شب ذکر و بر صبر و نماز در مشکلات تاکید شده است. از این رو در معرفی و تشویق به نماز باید طرحی نو در اندازیم.

 محمد مهدی علویان مهر افزود: کارگاه‌ها و همایش‌هایی که با موضوع نماز برگزار می‌شود باید برای دانشجویان و جامعه دارای ثمر و برکت باشد‌ و تاثیر آن در زندگی فردی و اجتماعی افراد دیده شود. در سالیان اخیر با توجه به شیوع فضای مجازی باید خطرات و هشدارها اجتماعی را در نظر داشت. بنابراین لازم است ستاد اقامه نماز استان و کشور میزان اهمیت به نماز در میان جوانان، دانشجویان دانشگاه‌های مختلف و آموزش و پرورش را مورد بررسی قرار داده تا با مطالعه و طرح‌های پژوهشی تحول جدی در جامعه ایجاد شود.

رئیس دانشکده فنی و حرفه ای باهنر شیراز ضمن اشاره به اثرات نماز اظهار داشت: نماز واقعی بازدارنده از منکرات است؛ اینکه در جامعه بزهکاری و انحراف دیده می شود، نشان دهنده ضعف در نماز است.تاکید بر نمازشب و لزوم تبیین ثواب و برکات این نماز از سوی علما و مدرسین می تواند راهگشا باشد.

وی بر لزوم بررسی جلسات و کارگاه هایی که با عنوان نماز برگزار می شود نیز تاکید کرد تا نتیجه و خروجی برنامه ها و میزان تاثیر گذاری آنها  روشن شود.

در ادامه  معاون دانشجویی و فرهنگی دانشکده فنی و حرفه ای شهید باهنر شیراز گفت: در همایش‌هایی که به مناسبت نماز برگزار می‌شود توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری می‌توان بسیار موفق عمل کرد. طی ماه‌های اخیر جهت تشویق و ترغیب دانشجویان به نماز جلسات مشترکی با ستاد اقامه نماز برگزار و با تشکیل کارگروه تصمیمات خوبی اخذ و برنامه یک ساله‌ای تدوین شده است. 

 امیدوار افزود: برنامه های متنوعی را در دستور کار قرار داده و سعی داریم با تربیت مربیان نماز این فریضه الهی را در دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای استان فارس توسعه دهیم‌ تا دانشجویان به نماز بیشتر اهمیت دهند‌. همچنین یک همایش سراسری با حضور اساتید و کارکنان دانشکده‌های فنی برگزار خواهیم کرد و فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفته در این حوزه به صورت مقالات علمی در بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز که در بندرعباس برگزار خواهد شد، ارائه می‌شود.

 گفتنی است؛ در پایان این همایش از کتاب "چند رکعت عشق" به قلم کامبیز مقدم از اساتید مدعو دانشکده فنی و حرفه ای شهید باهنر شیراز رونمایی شد‌. مؤلف این کتاب در تشریح محتوای آن گفت: کتاب چند رکعت عشق به احساسات درونی در تحلیل نماز پرداخته و در طول نوشتن این کتاب با یک سفر معنوی ارکان مختلف نماز مورد  تحلیل قرار گرفته است. همچنین برای توصیف نماز و ماه رمضان از اِلمان‌های معماری استفاده شده و در پایان با اتمام سفر معنوی نویسنده مخاطب به یک باغ سبز می‌رسد که همان نماز است.  

نظرات کاربران