در حال بارگذاری ...
دوشنبه 2 بهمن 1396

در گردهمایی روسا و معاونین فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای منطقه 4 کشور مطرح شد؛
لزوم خروج از حصارهای اداری و ارتباط‌ صمیمی با دانشجویان / معاونین دانشجویی و فرهنگی در بحث های مختلف فرهنگی آتش به اختیار عمل کنند

وی در ادامه گفت: باتوجه به ظرفیتهای بالای دانشگاه معاونین دانشجویی و فرهنگی دانشکده ها و آموزشکده ها بایستی در بحث های مختلف فرهنگی و با بهره مندی از خرد جمعی آتش به اختیار عمل کند.

 

صبح امروز گردهمایی روسا و معاونین دانشجویی، فرهنگی دانشکده‌‌ها و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای منطقه چهار کشور با حضور سید مهدی حسینی، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در سالن کنفرانس حوزه ریاست دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید باهنر برگزار شد. 

سید مهدی حسینی، معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای در این نشست که جهت هم‌اندیشی، تبادل نظر و انتقال تجربیات برگزار شده بود، گفت: در این جمع 40 نفره که با حضور روسا و معاونین دانشجویی، فرهنگی دانشکده‌های سه استان فارس، بوشهر و کهگیلویه بویراحمد برگزار شده است با توجه به اینکه حضار سال‌ها تجربه امور فرهنگی و مدیریتی دارند تجربه ذی‌قیمتی وجود دارد که قصد داریم از نظرات و تجربیات همکاران استفاده کنیم.

سید مهدی حسینی افزود: برای سامان دادن به فعالیت‌های فرهنگی دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای اولین سوالی که باید بدان پاسخ داد این است که؛ نیازهای دانشجوی امروز چیست؟ و ما چقدر نسبت به روحیات و نیازهای نسل جوان شناخت داریم؟ زیرا زمانی که دردهای جامعه به درستی شناخت و مورد تبیین قرار گیرد می‌توان با نسخه‌ای شفا بخش به درمان امید داشت. پس از شناخت نیازها باید به دنبال راه حل برای برطرف کردن آن‌ها بود و در این زمینه با کمال میل از بینش و نگرش همکاران استفاده می‌کنیم. 

حسینی ادامه داد: در حوزه فرهنگی اعتقادی به فعالیت‌های مناسبتی و تقویمی نداریم و معتقدیم کار فرهنگی باید با خلاقیت همراه باشد و با تنوع و روش‌های خلاقانه به مقوله فرهنگ پرداخت تا بتوانیم در قلب نسل جوان نفوذ کنیم. متاسفانه دانشگاه‌ها با مسائل عدیده‌ای مواجه هستند. به طوری که مسئله استعمال قلیان و سیگار در خوابگاه‌ها به حقیقتی غیرقابل انکار تبدیل شده است. بنابراین باید ذائقه جوانان را شناخت و با توجه به ذائقه آن‌ها برنامه‌ریزی کرد. 

وی یادآور شد: یکی از دغدغه‌های همیشگی مسئولین فرهنگی کشور ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است و سال‌هاست با رویه خاصی به این موضوع پرداخته می‌شود. در حالی‌که می‌توان از زوایای دیگر هم به این مسئله نگاه کرد تا این فرهنگ غنی و ارزشمند برای نسل جوان قابل لمس و درک باشد. مثلا در حالی‌که جامعه نیاز به شادی دارد علاوه بر پرداختن به سالگرد شهادت بزرگان دینی و شهدای شاخص می‌توان در سالروز تولد آن‌ها با برگزاری جشن علاوه بر تزریق نشاط به جامعه، مختصات فکری این شخصیت‌ را به جامعه معرفی کرد تا الگویی برای نسل‌های آینده باشند. 

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه فنی و حرفه‌ای یادآور شد: فضای دانشگاه همگام با تغییرات جهانی در حال جهندگی و تحول است و اگر ما نتوانیم با این تحولات همگام شده با نگاه آینده‌پژوهانه جهت ‌دهی و برنامه‌‌ریزی کنیم قطعا سقوط و شکست در انتظار ما خواهد بود. باید اندیشید چگونه می‌توان با کمترین هزینه فعالیت فرهنگی کارآمد داشت و بر قلب‌ها مدیریت کرد. زیرا بهترین نوع مدیریت، مدیریت بر قلب‌هاست که این نوع مدیریت با ارتباط‌گیری مستقیم با دانشجویان حاصل خواهد شد. متاسفانه ما امروز نمی‌توانیم با دانشجویان ارتباط برقرار کرده و از ظرفیت‌های فراوان دانشجویان در امور صنفی و فرهنگی استفاده کنیم درحالی‌که باید از حصارهای اداری خارج شد و با حضور در محیط‌هایی چون حیاط دانشگاه و خوابگاه‌ها به میان دانشجویان رفت و ارتباط صمیمی برقرار کرد.

 

وی در ادامه گفت: باتوجه به ظرفیتهای بالای دانشگاه معاونین دانشجویی و فرهنگی دانشکده ها و آموزشکده ها بایستی در بحث های مختلف فرهنگی و با بهره مندی از خرد جمعی آتش به اختیار عمل کنند.

حسینی در پایان تصریح کرد: روسای دانشکده‌ها باید سعی کنند خودکفا باشند و بدون اخذ بودجه از وزارت علوم‌ دانشکده را اداره کنند زیرا بهترین رئیس، رئیسی است که با فعال کردن ظرفیت‌ها، انجام پروژه‌های مختلف و کاهش هزینه‌ها بدون دریافت بودجه از دولت بهترین عملکرد را داشته باشد که در این راستا می‌توان از ظرفیت مدرسین دانشگاه استفاده کرد. بنابراین باید استراتژی خودکفایی را در پیش گرفت.

نظرات کاربران